هوا خنک‌ می‌شود

ایسنا نوشت: مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به کاهش دما در نوار شمالی کشور از بارش پراکنده در استان‌های مازندران، گلستان و شمال آذربایجان غربی و شرقی در روز آینده خبر داد.

احد وظیفه گفت: بر اساس تحلیل آخرین اطلاعات هواشناسی امروز (شنبه ۳۰ تیرماه) در سواحل شمالی کشور علاوه بر کاهش دما، بارش پراکنده دما رخ می‌دهد. همچنین در برخی نقاط جنوب فارس، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان در ساعات بعدازظهر رگبار و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

او ادامه داد: امروز وزش باد شدید در استان‌های خوزستان و ایلام احتمال وقوع گرد و خاک را در این استان‌ها بیشتر می‌کند. همچنین وزش باد شدید در نوار شرقی کشور نیز روی خواهد داد.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: فردا (یکشنبه ۳۱ تیرماه) بارش پراکنده در استان‌های مازندران، گلستان و شمال آذربایجان غربی و شرقی رخ خواهد داد. افزون بر این در خراسان رضوی و برخی نقاط جنوب استان فارس در روز آینده رگبار و رعد و برق خواهیم داشت.

وزش باد شدید در نوار شرقی ایران :

وظیفه با بیان این‌که وزش باد شدید در نوار شرقی کشور در روز آینده پیش بینی می‌شود، گفت: در روز دوشنبه (اول مردادماه) در استان‌های گلستان و خراسان شمالی و ارتفاعات استان کرمان رگبار پراکنده باران و احتمال رعد و برق پیش بینی می‌شود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه نیمه شمالی خلیج فارس طی روز جاری مواج خواهد بود، گفت: این شرایط در روز آینده در شمال و مرکز خلیج فارس نیز رخ خواهد داد. همچنین در روز دوشنبه نیمه شرقی خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود و نیمه شرقی عمان نیز طی سه روز آینده مواجه خواهد بود.

احتمال وزش باد در تهران :

وظیفه در پایان در مورد شرایط جوی پایتخت طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران فردا (یکشنبه 31 تیرماه) صاف، همراه با وزش باد، در بعدازظهر با افزایش باد پیش‌بینی می‌شود. بیشترین و کمترین دمای تهران در این روز ۳۹ و ۲۹ درجه سانتیگراد خواهد بود. همچنین تهران در روز دوشنبه اول مردادماه؛ صاف، همراه با وزش باد با بیشترین و کمترین دمای ۳۹ و ۲۹ خواهد بود.

 

منبع : تابناک:: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: هوا خنک‌ می‌شود ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : شنبه 30 تير 1397
حقوق معلمان در تابستان کاهش نمی‌یابد

وزیر آموزش و پرورش گفت: کل نیروی اداری آموزش و پرورش ۵۰ هزار نفر است و نمی‌دانم ۱۰۰ هزار نفر مازاد از کجا مطرح شده است.

به گزارش فارس، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران درباره برنامه بلند مدت این وزارتخانه برای کمبود معلم اظهار کرد: یکی از چالش‌های اساسی آموزش و پرورش در سال‌های آینده، بحث نیروی انسانی است و دلیل اصلی این است که تعدادی زیادی از فرهنگیان در طی 4،5 سال آینده به تدریج به افتخار بازنشستگی نائل می‌آیند و باید جای خود را به نیروهای جوان بدهند.

وی ادامه داد: اولین کاری که باید انجام دهیم این است که از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی، نیروهای جایگزین همکارانی که به دلیل بازنشستگی خارج می‌شوند را تأمین کنیم.

بطحایی افزود: در سال‌جاری علاوه بر حدود 18 هزار نفری که بر اساس ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، آموزش می‌بینند و وارد آموزش و پرورش می‌شوند، مجوز حدود 25 هزار نفر را از سازمان اداری و استخدامی و برنامه و بودجه گرفتیم که وارد دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی می‌شوند؛ این مسیر اصلی ما برای جذب نیروی انسانی در طی‌4، 5 سال آینده است.

وی به اضافه کرد: با توجه به اینکه نیروهای به‌کار گرفته شده در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی طی 4 سال بعد به‌کار گرفته خواهند شد، از نیروی حق‌التدریس استفاده می‌شود؛ ضمن اینکه یک تغییری را در دوره های 4 ساله پیشنهاد داریم که اگر انجام شود، می‌توانیم به این سمت برویم که دانشجویان دوره 4 ساله تربیت معلم، بعد از دو سال آموزش بتوان از ظرفیت‌شان در آموزش و پرورش استفاده شود.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در این طرح دوره 4 ساله به 2 دوره دو ساله تبدیل می‌شود و در دو ساله دوم، همزمان با تحصیل، دانشجویان به تدریس در آموزش و پرورش می‌پردازند که به محض اینکه برنامه درسی‌اش آماده شود، این کار را شروع می‌کنیم.

وی ادامه داد: به‌رغم چالش‌هایی که در حوزه نیروی انسانی داریم، برنامه‌ریزی‌‌ها به نحوی است که انشاءالله مشکلی در مهر 98 پیدا نخواهیم کرد البته در ابتدای شهریور ماه، یک مانور آزمایشی برای سازمان‌دهی نیروی انسانی خواهیم داشت که خیالمان برای مهر راحت باشد.

بطحایی گفت: تأمین نیروی انسانی و حضور معلم در مدرسه وظیفه دولت و آموزش و پرورش است و برنامه‌ریزی ما به‌گونه‌ای است که این مشکل در سال‌های آینده ایجاد نشود یعنی کلاسی را نداشته باشیم که خدای ناکرده معلم نداشته باشد و بچه‌ها با مشکل مواجه شوند.

وی اضافه کرد: تا ۶ سال آینده شیب تعداد دانش‌آموزان رو به افزایش است و از ۷ سال آینده، کم‌کم کاهش دانش‌آموز را شاهد خواهیم بود و امیدواریم این برنامه ریزی تا ۶، ۷ سال آینده جواب دهد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص افزایش کار وزیر بر مبنای صحبت رئیس جمهور گفت: نه تنها بنده، هر کسی که وزیر شود در این شرایط سخت، حتما زمانی منزل می‌رود که در حال بیهوش شدن است اما جدا از وزرا که وظیفه اداری و قانونی‌شان است که باید انجام دهند سایر سطوح مدیریت در دستگاه‌های اجرایی من جمله آموزش و پرورش باید زمان زیادی را برای رتق و فتق و حل مسائل حوزه مربوطه به خودشان داشته باشند.

وی در خصوص وجود ۱۰۰ هزار نیروی مازاد، اظهار کرد: کل نیروی اداری آموزش و پرورش ۵۰ هزار نفر است حالا ۱۰۰ هزار نفر اضافی را نمی‌دانم کجاست. کمتر از ۵ درصد نیروی انسانی آموزش و پرورش در بخش اداری کار می‌کنند یعنی اگر همه نیروهای اداری را در حوزه ستادی، استان و منطقه جمع کنید، ۵۰ هزار نفر می‌شود.

بطحایی در پاسخ به این پرسش که «آیا تصمیم دارید از تعداد نیروی ستاد کم کنید؟»، گفت: بر اساس سیاست دولت و نقشه اصلاح نظام اداری کشور، به دنبال این هستیم که با چابک‌سازی، نیروهای اداری در ستاد، استان‌ها و مناطق را کاهش دهیم و این نه تنها برای آموزش و پرورش بلکه برای همه دستگاه‌های اجرایی است.

وی تصریح کرد: نمی‌‌خواهم بگویم نیرو زیاد داریم وقتی بحث چابک‌سازی سیستم اداری است به این معنی است که نیروهای تخصصی در سیستم به نحوی به‌کارگیری شوند که تا آنجایی که امکان دارد کارها به سطوح پایین‌تر تفویض شود و آنها اختیار بیشتر داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص پاداش پایان خدمت فرهنگیان گفت: همانطور که سازمان برنامه و بودجه قولش را داده است اولین قسط را با حقوق این ماه می‌گیرند؛ ۳۶۰۰ میلیارد تومان تخصیص اعتباری است که سازمان برنامه و بودجه به خزانه داده است که در سه قسط ۱۲۰۰ میلیارد تومان تا شهریور ماه پرداخت خواهد شد.

بطحایی در خصوص سابقه تحصیلی دانش‌آموزان در کنکور اظهار کرد: بر اساس تصمیم شورای سیاست‌گذاری کنکور، ۳۰ درصد قطعی است و در سال آینده به عنوان پیشینه تحصیلی دانش‌آموزان محاسبه می‌شود.

وی در واکنش به این جمله که «با توجه به نبود امکانات یکسان، سوابق تحصیلی یک مقدار خارج از عدالت است»، گفت: سوابق بر اساس امتحانات نهایی است و امتحانات نهایی برای همه یک سوال طرح می‌شود. در حال حاضر ما تفاوت معناداری در معدل دانش‌آموزان در امتحان نهایی بین استان‌های مختلف کشور نداریم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: امتحان نهایی در سطح دانش‌آموزان متوسط طرح می‌شود و لذا از این جهت مشکلی نخواهد بود ضمن اینکه ما در مناطق درجه ۲ و درجه ۳، یک ضریب محرومیتی نسبت به درجه یک اضافه می‌کنیم و دقیقا به خاطر پوشش دادن به این نابرابری فرصت‌های آموزشی است.

وی افزود: همانطور که می‌دانید قانون مصوب مجلس گفته است که باید به سمتی برویم که آزمون‌های سراسری با این شکل که همه مردم از آن ناراحت بودند باید حذف شود و پله اول، اعمال پیشینه تحصیل در ضوابط ورودی به کنکور است.

بطحایی درباره عدم پرداخت حقوق تابستان معلمان گفت: این شایعه‌ای است که در شبکه‌های مجازی پخش شده است به هیچ عنوان حقوق فرهنگیان در تابستان قرار نیست کاهش پیدا کند و مزایای فرهنگیان را حذف کنیم و این موضوع تکذیب می‌شود؛ توئیت جعلی بود که روابط عمومی در حال پیگیری است.

 

منبع : تابناک:: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: حقوق معلمان در تابستان کاهش نمی‌یابد ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : سه شنبه 26 تير 1397
شکست رکورد مصرف برق برای سومین بار

رکورد تاریخی مصرف برق در سال‌جاری برای سومین بار شکسته شد. با این رکوردزنی برای نخستین بار در طول تاریخ صنعت برق ایران مصرف لحظه‌ای برق از مرز 57 هزار مگاوات عبور کرد. طبق آمار رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در هفته‌ای که گذشت، رکورد تاریخ مصرف برق ایران دو بار جابه جا شد.

به گزارش روزنمه ایران، در روز چهارشنبه بیستم تیرماه جاری در ساعت 16 و 38دقیقه با ثبت مصرف لحظه‌ای 57 هزار و 97 مگاوات، رکورد تازه‌ای در مصرف برق ایران ثبت شد. تا پیش از این هیچ گاه مصرف برق کشور به 57 هزار مگاوات نرسیده بود.

تا قبل از ثبت این رکورد تاریخی در روز چهارشنبه، بیشترین مصرف برق کشور در روز نوزدهم و یازدهم تیرماه سال‌جاری، به ترتیب با ثبت 56 هزار و 801 مگاوات و 56 هزار و 672 مگاوات رقم خورده بود.

به عبارتی در هفته‌ای که گذشت، در روزهای نوزدهم و بیستم تیرماه (سه‌شنبه و چهارشنبه) دوبار رکورد مصرف برق کشور جابه جا شد.

با رشد قابل توجه مصرف برق و گرمای کم سابقه هوا در هفته‌های اخیر، مسئولان وزارت نیرو برای عبوراز پیک، اعلام کردند در صورتی که مردم 10 درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کنند بدون خاموشی از این پیک عبور می‌کنیم. اما گرمای شدید هوا روز به روز بر میزان مصرف افزود.

هرچند مسئولان وزارت نیرو از مشترکین خواسته‌اند که مصرف خود را کاهش دهند، اما یکی از چالش‌های این بخش میلیون‌ها لوازم برقی خانگی با مصرف بالاست. درحالی که رتبه بندی مصرف انرژی لوازم برقی در دنیا برای رتبه‌های بالاتر از A رقابت می‌کنند در کشور ما بسیاری از لوازم قدیمی که هنوز هم در خانه‌ها استفاده می‌شود پرمصرف هستند.

براساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت نیرو هم‌اکنون ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور 77 هزار مگاوات است که این رقم به دلیل راندمان پائین نیروگاه‌ها و همچنین خشکسالی فاصله زیادی با تولید برق عملیاتی در کشور دارد و برهمین اساس در اوقات پیک مصرف خاموشی یکی از راه‌های مدیریت مصرف می‌شود.

نگاهی به پیک مصرف برق در 10 سال گذشته :

در یک دهه گذشته پیک بارمصرف برق در کشور رشد قابل توجهی داشته است به طوری که از 34 هزار و 500مگاوات در سال 1385 اکنون به بیش از 57 هزار مگاوات رسیده است. از سوی دیگر درحالی که دردهه 80 شمسی پیک مصرف برق شبانه بود و در شب‌ها به اوج می‌رسید در دهه 90 به روزها منتقل شده است. البته در فصل تابستان این پیک هم در شب و هم در روز وجود دارد.

براساس اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت نیرو، مقایسه حداکثر قدرت نیاز مصرف اصلاح شده در 11سال گذشته از سال 1385 تا 1396 نشان می‌دهد که در 4 سال ابتدایی، پیک بار عمدتاً در شب اتفاق افتاده و متوسط رشد پیک مصرف نیز از 6.53 درصد در سال 85 به منفی 0.03درصد در سال 88 رسیده است.

این در حالی است که از سال 89 تا سال 95 پیک مصرف برق از شب به روز شیفت پیدا کرده و از 41 هزار مگاوات در سال 89 به 52 هزار و 693مگاوات می‌رسد که در طول تاریخ صنعت برق بی‌سابقه بوده است.

برای جبران کمبود ظرفیت تولید عملی برق در سال 95 و پوشش پیک بار بی‌سابقه مصرف، وزارت نیرو بر آن شد تا با انجام یک سری اقدام‌ها اصلاحی و مدیریت مصرف در حوزه برق بویژه در بخش صنایع اقدام‌های را انجام دهد.
براساس گزارش‌ها، انجام اقدام‌ها اصلاحی و اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ در سال 95 منتج به کاهش میزان بار حدود 913 مگاواتی شد که در مقایسه با سال 94، رشد 68 درصدی داشت.

همچنین اجرای این طرح در صنایع فوق توزیع نیز باعث شد تا میزان بار مصرف صنایع به اندازه 437 مگاوات کاهش یابد، که رشد 400 درصدی را نشان می‌دهد.

10 درصد برق کشور در تهران مصرف می‌شود :

در میان استان‌های کشور، تهران بواسطه جمعیت و صنایع زیادی که در خود جای داده 25 درصد از مشترکان کشور یعنی یک چهارم مشترکان کشوررا به خود اختصاص داده است. این درشرایطی است که برق منطقه‌ای تهران قدیمی‌ترین شرکت کشور بوده و به همین دلیل فرسوده‌ترین شبکه کشور را نیز داراست.

طبق اعلام شرکت برق منطقه‌ای تهران سالانه 21 میلیارد کیلووات ساعت برق در تهران مصرف می‌شود که 10 درصد مصرف برق در کل کشور است. در پیک تابستانه نیز 10 درصد پیک مربوط به مصرف تهران است.در سال گذشته پیک برق تهران 4700 مگاوات بود که این رقم در سال‌جاری به 5000 مگاوات افزایش یافته است.

سهم بخش‌های مختلف از مصرف برق :

در طول سال‌های گذشته همواره بخش خانگی با حدود 33 درصد بالاترین سهم را در مصرف برق کشور دارد. سهمی که کمی بالاتر از سهم 32.7درصد بخش صنعت است. این درحالی است که بخش کشاورزی کشور با 15.3 درصد سومین مصرف کننده بزرگ برق کشور محسوب می‌شود. مصارف عمومی نیز دراین میان سهم 9.7درصدی، سایر مصارف سهم 7.4درصدی و روشنایی معابر سهم دو درصدی دارند. اما نکته جالب دراین میان سهم 11.5 درصدی تلفات شبکه توزیع است که به علت فرسودگی 11.5درصد از برق تولیدی کشوررا هدر می‌دهد.

 

منبع : تابناک

 :: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: شکست رکورد مصرف برق برای سومین بار ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : شنبه 23 تير 1397
سقوط آزاد تولید چای در شمال

رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: میزان مصرف و نیاز کشور در بحث چای سالانه حدود ۱۱۰ هزار تن است در حالی‌که میزان تولید چای شمال سال به سال در حال سیر مسیر نزولی خود است.

به گزارش تسنیم، جبار کوچکی‌نژاد اظهار دا‌شت:‌ بسیاری از دستگاه‌های دولتی و اجرایی استان گیلان میل و رغبتی برای جذب اعتبار از ردیف‌های پنهان و ملی بودجه ندارند به همین خاطر بنا بر گزارش دیوان محاسبات سهم استان در بسیاری از شاخص‌ها صفر است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با تأکید بر این مطلب که دولت در طول برنامه ششم موظف به عملیاتی کردن بودجه است افزود:‌ طبق قانون تا پایان برنامه ششم باید 100 درصد بودجه عملیاتی شود یعنی دستگاه‌ها برای مردم شفاف‌سازی کنند که اعتبارات را در کجا و چگونه هزینه کردند.

نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به عقب بودن گیلان از برنامه ششم توسعه عنوان کرد: با یک بررسی اجمالی می‌بینیم که وضعیت و جایگاه استان گیلان در میزان عملیاتی‌کردن بودجه‌ بسیار پایین است و این یعنی اینکه مطابق سیاست‌ها و برنامه تعیین شده حرکت نکرده‌ایم.

وی لزوم حمایت دولت از محصولات کشاورزی نظیر چای را ضروری خواند و گفت:‌ با وضعیت فعلی تولید محصول چای و آسیب‌های بسیار زیادی که به آن وارد آمده اگر دولت چتر حمایتی خود را از صنعت چای کشور بردارد این صنعت حتی یک روز نیز قادر به ادامه حیات نخواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تولید تنها 20 هزار تن چای در گیلان را مورد اشاره قرار داد و افزود:‌ میزان مصرف و نیاز کشور در بحث چای سالانه حدود 110 هزار تن است در حالی‌که میزان تولید چای شمال سال به سال در حال سیر مسیر نزولی خود است.

کوچکی‌نژاد ضعف مدیریتی در صنعت چای کشور را علت بسیاری از این نا‌به‌سامانی‌ها دانست و تصریح کرد:‌ روزی در همین استان‌های شمالی و گیلان بیش از 60 هزار تن چای تولید می‌شد اما به علت ضعف مدیریت و برخی علل دیگر این جایگاه با تنزل شدیدی مواجه شد.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان از رونق بازار عرضه پیله ابریشم لنگرود و آستانه اشرفیه بین سال‌‌های 40 الی 65 سخن گفت و عنوان کرد:‌ رونق این بازار در این منطقه از شمال کشور زبانزد همگان بود به طوری‌ که حتی شرکت ملی ابریشم کشور را نیز به استان گیلان منتقل کرده بودند.

نماینده مردم رشت در مجلس ضعف و بی‌برنامه‌گی را عامل سقوط جایگاه گیلان در صنعت ابریشم اعلام کرد و بیان داشت:‌ تنزل یک شرکت ملی بزرگ به مرکزی تحت عنوان مرکز نوغانداری و تعدیل بسیاری از پرسنل شاغل در آن از ضعف شدید مدیریتی در صنعت ابریشم حکایت دارد.

 

منبع : تابناک :: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: سقوط آزاد تولید چای در شمال ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : سه شنبه 19 تير 1397
گرمای بی‌سابقه در نیمکره شمالی مرگ‌آفرین شد

گرمای بی‌سابقه چند روز اخیر نیمکره شمالی به مرگ چندین نفر و قطعی برق در کشورها انجامیده است.

به گزارش خبرگزاری آریا، دست‌کم سه مورد مرگ ناشی از گرما در آمریکا گزارش‌شده و شمار موارد مرگ ناشی از گرما در کانادا از مرز 40 نفر گذشته است.

مقامات کانادایی تائید کردند که دست‌کم 44 نفر در ایالت کبک این کشور در موج گرمای اخیر درگذشته‌اند.

در شهر مونترآل پایتخت این ایالت درجه حرارت این هفته به حداکثر 36.6 درجه سلسیوس رسید که از زمان ثبت دما در 147 سال پیش بی‌سابقه بوده است. در مونترآل که 28 مورد مرگ ناشی از گرما در آن گزارش‌شده است، نگرانی زیادی وجود دارد که این موج گرما به همان اندازه گرمای شدید سال 2010 که 106 نفر را کشت، مرگ‌ومیر ایجاد کند. مقامات شهر از ساکنان خواسته‌اند درحالی‌که گرمای سوزان ادامه دارد، مراقب همسایگانشان باشند.

در آمریکا مرگ دست‌کم سه نفر در شمال غرب این کشور گزارش‌شده است. همچنین گفته می‌شود دو مرگ دیگر در شهر کانزاس در ایالت میسوری در غرب میانه آمریکا نیز ممکن است مربوط به گرما باشد. دما در شهر برلینگتون در ایالت ورمونت در شمال غرب آمریکا برای نخستین بار از زمان ثبت دما به زیر 27 درجه سلسیوس سقوط نکرد.

بخش‌هایی از اروپا نیز در موج گرمای طولانی می‌سوزند و حتی باعث آتش‌سوزی بیشه‌ها در شمال انگلستان شده است و 120 آتش‌نشان برای مهر آن اعزام شده‌اند.

گرمای طولانی در منتهی‌الیه شرق اروپا تأثیرات را خود گذاشت و باعث قطعی برق گسترده در جمهوری آذربایجان شد. مقامات می‌گویند این بدترین قطعی برق در این کشور از زمان سقوط شوروی در سال 1991 است. قطعی برق باکو پایتخت این کشور را هم گرفتار کرد و دما برای نخستین بار در سوابق ثبت دما به 42.7 درجه سلسیوس رسید.

موج گرما آسیای جنوب شرقی را هم فراگرفته است. صدها نفر در ویتنام به علت گرمازدگی در بیمارستان بستری شده‌اند. نواحی شمالی و مرکزی ویتنام بیش از همه درگیر گرمای سوزان بوده‌اند.

این موج گرما حتی کشورهایی که گرما و آفتاب چندانی ندارند، مشکل‌ساز شده است. ساکنان ایسلند می‌گویند آب‌وهوای بارانی مداومی که از زمان شروع موج و گرما در جنوب این کشور، تجربه می‌کنند، بی‌سابقه است. این کشور ابری‌ترین ماه‌های مه و ژوئن از سال 1914 تاکنون را در امسال تجربه کرد.

 

منبع : تابناک:: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: گرمای بی‌سابقه در نیمکره شمالی مرگ‌آفرین شد ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : یک شنبه 17 تير 1397
‍سیزدهم تیر؛ جشن تیرگان و روز ملی دماوند

در تقویم کهن ایرانی، سیزدهم تیرماه با نام «تیرگان»، یکی از جشن‌های بزرگ به شمار می‌آید. چندین سده است که جشن تیرگان با فراز و فرودهای بسیار، کم‌رنگ یا پررنگ، در گوشه‌وکنار حوزه‌ی تمدنی ایران برگزار می‌شود. از سال 1384 سازمان‌های مردم‌نهاد کوه‌نوردی و محیط زیستی، سیزدهم تیر را «روز ملی دماوند» خوانده‌اند و به این مناسبت برنامه‌های چندی را برگزار می‌کنند.

پرشورترین برنامه‌ی روز ملی دماوند، در شهر رینه (در پای رخ جنوبی کوه دماوند) و در یکی از جمعه‌های نزدیک به سیزدهم تیر (امسال: 15 تیر) برگزار می‌شود. انجمن دوستداران دماوندکوه که پایه‌گذار آن، گروهی از کوه‌نوردان و طبیعت‌دوستان مازندرانی بوده‌اند، مدیر اصلی جشن تیرگانِ رینه است. در این برنامه، چند هزار تن در مجموعه‌ای از برنامه‌ها مشارکت دارند: برقرار ساختن غرفه‌های فرهنگی و عرضه‌ی محصولات محلی، رقص محلی، موسیقی میدانی و سنتی، پنل گفتگو درباره‌ی چالش‌های کوهستان دماوند، سخنرانی صاحب‌نظران محیط زیست، معرفی چند چهره‌ی فعال محیط زیست، ارایه‌ی پیشنهاد به مسوولان و شنیدن سخنان آنان، و... .

دماوند، مانند دیگر کوه‌های ایران، گرفتار عامل‌های مخرب چندی است. مهم‌ترین این عامل‌ها چنین‌اند: چرای بیش از ظرفیت، ساخت‌و‌ساز، معدن‌کاری، گردشگری بی‌ضابطه، کوه‌نوردی غیراصولی، و تخریب آثار فرهنگی و بافت‌های روستایی اصیل. خوشبختانه، در پی بیش از ده سال پیگیری کوه‌نوردان و سازمان‌های مردم‌نهاد، معدن‌های پوکه‌ی دماوند با حکم قضایی تعطیل شدند. جا دارد که مسوولان، با دقت و سرعت بیشتری به دیگر مشکلات دماوند (و همه‌ی کوهستان‌های کشور) بنگرند تا این برج‌های آب ساز، در شرایطی که روز به روز معضل آب بیشتر خودنمایی می کند، حفظ گردند.

«تغییر اقلیم» که معضلی برای سراسر کره ی زمین است، در ایران و دیگر سرزمین های خشک، با شدت بیشتری خودنمایی می کند. تغییر اقلیم که در دوران ما با گرم تر شدن زمین همراه است، در سرزمین های خشک سبب بارش کم‌تر، تبخیر بیشتر، کوتاه شدن عمر توده‌های برفی که بر کوهستان می‌نشیند، عقب‌نشینی برفچال‌ها و یخچال‌های کوهستانی و در نتیجه موجب فصلی شدن رودخانه های دایمی می‌شود. در چنین وضعیت، حفاظت از زیستبوم‌های کوهستانی یعنی حفظ پوشش گیاهی و کلیت طبیعی آن‌ها به دلیل آن که پدیدآورنده و جذب کننده‌ی ابرها هستند، برای کشور ما اهمیتی حیاتی دارد.
امید آن که در هیاهوی بحران‌های اقتصادی و سیاسی که نتیجه‌ی بدمدریتی حاکم بر کشور است، صداهای مدافع حفظ دماوند و پاسداری از کوهستان‌های کشور شنیده شود... !

 

منبع : تابناک:: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: سیزدهم تیر؛ جشن تیرگان و روز ملی دماوند ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : چهار شنبه 13 تير 1397
مشاور رئیس‌مجلس:سفرهای اخیر ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد

مشاور امنیت ملی رئیس‌مجلس اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب چند روز پیش اعلام کردند «هزینه سازش با آمریکا از تقابل با آمریکا گران‌تر است» بنابراین به این راحتی ها نیست که کسی جرأت و اجازه داشته باشد که با آمریکایی‌ها صحبت کند.

منصور حقیقت‌پور در گفتگو با خبرآنلاین درباره «سفر محمدجواد ظریف به عمان و حسن روحانی به سوئیس» و ارتباط دادن این سفرها به موضوع «مذاکرات با آمریکا» در فضای مجازی اظهار کرد: فضای مجازی سند نیست چون هر کسی می تواند در این فضا مطلب تولید کند و امکان راستی‌آزمایی مطالب هم خیلی خیلی ضعیف است.

وی افزود: روابط ما با عمان، روابط استراژیک خوبی است که از قدیم بود و الان هم وجود دارد، دو کشور با هم رایزنی و مشورت می کنند و خوب است سیاق ارتباط بین ایران و عمان، مدلی برای کویت، امارات و سایر کشورهای عربی باشد. آنها نیز از همین شیوه استفاده کنند و ببینند در سایه رفاقت با ایران امنیت بیشتری خواهند داشت تا دشمنی با ایران.

مشاور امنیت ملی رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برنامه سفر رئیس جمهور به سوئیس و اتریش از قبل بود بنابراین احساس نمی‌کنم سفر آقای ظریف به عمان و سفر آقای رئیس جمهور به دو کشور اروپایی ربطی به مذاکره با آمریکا داشته باشد چون مذاکره با آمریکا در دستورکار نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی با بیان اینکه مذاکره با آمریکا باید با نظر رأس نظام انجام شود، افزود: رهبر معظم انقلاب چند روز پیش اعلام کردند «هزینه سازش با آمریکا از تقابل با آمریکا گران‌تر است» بنابراین به این راحتی ها نیست که کسی جرأت و اجازه داشته باشد که با آمریکایی ها صحبت کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم یادآور شد: البته ما در گذشته با آمریکا درباره با عراق و موضوع هسته ای صحبت کردیم اما همه دیدند که در موضوع هسته ای چه اتفاقی افتاد. نرمشی که نظام جمهوری اسلامی ایران برای عبور از آن مرحله نشان داد، فقط آمریکایی ها را زیاده خواه‌تر کرد.

حقیقت پور با بیان اینکه بنای حکومت، رهبر، دولت و مردم ما بر مقاومت است گفت: ما با مقاومت و پیشه کردن صبر و تقوا و سیاست های مردم‌مدارانه، مقتدرانه از آمریکا عبور می کنیم و هیچ مشکلی هم برای کشور به وجود نخواهد آمد و این آمریکایی ها خواهند بود که زیر پای اراده مردم له خواهند شد.:: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: مشاور رئیس‌مجلس:سفرهای اخیر ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : چهار شنبه 13 تير 1397
افزایش ۴۰ درصدی قیمت «شیشه»

افزایش قیمت دلار در چند ماه گذشته به جهش قیمت مواد مخدر شیشه در هفته‌های اخیر انجامیده است. بر اساس اعلام معاون کاهش تقاضای اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر، هم‌اکنون هر گرم شیشه در کشور، با قیمت‌های حدوداً 100 هزار تومان فروخته می‌شود حال آنکه در چند ماه گذشته معتادان با 40 الی 60 هزار تومان می‌توانستند یک گرم شیشه بخرند.

به گزارش روزنامه ایران، در مقابل چنین افزایشی آن هم ظرف دو ماه اخیر، قیمت هر گرم شیشه 40 درصد افزایش پیدا کرده است. آن طور که پرویز افشار به «ایران» می‌گوید: افزایش نرخ ارز و جلوگیری از ورود پیش سازهای «متامفتامین‌ها» منجربه گران شدن قیمت شیشه شده است.حالاهمین افزایش قیمت شیشه این ترس و نگرانی را به وجود آورده است که معتادان شیشه‌ای با روی آوردن به مصرف شیشه ناخالص دچار وضعیت به مراتب بحرانی‌تر ‌شوند، معتادانی که گاهی برای رسیدن به نشئگی قبلی مقدار زیادی شیشه ناخالص مصرف می‌کنند و همین مصرف مواد ناخالص شیوع مرگ و میر مصرف‌کنندگان شیشه را نیز به‌دنبال خواهد داشت.

مسمومیت معتادان با شیشه ناخالص :

افزودن ناخالصی در مواد مخدر و فراگیری مسمومیت تریاک آلوده به سرب موضوعی است که چند سال پیش به‌دنبال کاهش تولید تریاک در افغانستان و افزایش قیمت تریاک اتفاق افتاد. حالا بازهم مسئولان دولتی درباره افزایش ناخالصی در شیشه و مسمومیت معتادان هشدار می‌دهند. افشار در این باره می‌گوید: رشد صعودی نرح دلار و کنترل ورود پیش سازهای شیشه در چند ماه اخیر موجب افزایش غیرمترقبه قیمت شیشه شده است به‌طوری که هم اینک قیمت شیشه نسبت به چند ماه پیش حدود 40 درصد افزایش پیدا کرده که بیشتر به‌دلیل کنترل ورود پیش‌سازها است.

بعد از نوسانات نرخ ارز اظهارات عده‌ای از کارشناسان حوزه اعتیاد در چند هفته گذشته نشان می دهد، تغییرات نرخ ارز موجب افزایش قیمت برخی مواد مخدر شده است. اما معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گوید؛ تغییر قیمت بازار مصرف مواد مخدر آنقدرها هم تحت تأثیر قیمت ارز نیست بلکه بیشتر به معادله عرضه و تقاضا و کنترل ورود پیش‌سازهای مواد مخدر وابسته است. معمولاً اگر نرخ ارز از قیمت مواد مخدر بالاتر برود قاچاقچیان مواد مخدر سعی می‌کنند برای حفظ مشتریان‌شان قیمت مواد را بالا نبرند و در عوض از طریق افزودن ناخالصی در قیمت شیشه تغییر اندکی ایجاد می‌کنند.معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌افزاید: تریاک و مشتقات آن و گل شایع‌ترین مواد مصرفی در کشور هستند و چون امسال حجم کشت تریاک در افغانستان به 9 هزار تن رسیده و به تازگی قاچاق ماری‌جوانا از مرزهای شرقی کشور بیشتر شده است بنابراین با احتساب معادله عرضه و تقاضا نگران تغییر قیمت تریاک و گل به‌ دنبال افزایش نرخ ارز نیستیم.سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر اینکه قاچاقچیان مواد مخدر در نتیجه افزایش قیمت دلار ناخالصی شیشه را افزایش داده‌اند، هشدار می‌دهد: از خانواده‌ها می‌خواهیم چنانچه با افرادی مواجهند که مبادرت به مصرف شیشه می‌کنند مراقبت ویژه‌ای انجام دهند چرا که میزان مواد ناخالص در شیشه بشدت افزایش پیدا کرده و احتمال افزایش مرگ و میر این مصرف‌کننده‌ها و مسمومیت‌های حاد کبدی و روده‌ای زیاد است. توصیه أکید ما این است قیمت شیشه افزایش پیدا کرده و اگر قاچاقچیان شیشه را به قیمت ارزان در اختیار مصرف‌کننده‌ها قرار می‌دهند حکایت از افزایش مواد افزودنی و ناخالصی شیشه دارد.

او می‌گوید: بهترین راه مقابله با عوارض مصرف شیشه دارای ناخالصی مراجعه مصرف‌کنندگان به مراکز درمانی اعتیاد است. اگر شدت اعتیاد این افراد در حدی باشد که نتوانند سم زدایی شوند تحت درمان «بوپرنورفین» و شربت تریاک قرار می‌گیرند.

افشار به این نکته هم اشاره می‌کند که به‌دلیل افزایش دسترسی به تریاک و ماری‌جوانا این احتمال هم وجود دارد که مصرف‌کنندگان شیشه به سمت و سوی مصرف تریاک و ماری‌جوانا سوق پیدا کنند که البته این تغییر الگوی مصرف از شیشه به تریاک عوارض به مراتب کمتری دارد.

سالانه 40 هزار میلیارد تومان برای خرید تریاک هزینه می‌شود :

در حالی که معاون کاهش تقاضای اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش 40 درصدی قیمت شیشه پس از افزایش نرخ دلار به «ایران» خبر می‌دهد و از سوی دیگر دو برابر شدن کشت تریاک در افغانستان را عامل ثابت ماندن قیمت تریاک و ماری‌جوانا می‌داند در این میان رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌و‌گو با «ایران» این دو اتفاق را در مجموع مثبت ارزیابی می‌کند.سعید صفاتیان می‌گوید: میزان تولید مواد مخدر در افغانستان با اقتصاد آن ارتباط مستقیم دارد، اینکه افزایش تولید تریاک در افغانستان موجب کاهش قیمت تریاک در ایران شده نشان دهنده اقدامات سازمان یافته قاچاقچیان مواد مخدر است. در عوض ورود پیش سازهای تولید شیشه به‌دلیل اقدامات کنترلی به‌طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است.

او با طرح این پرسش که آیا دو برابر شدن قیمت ارز می‌تواند روی قیمت مواد مخدر تأثیر بگذارد؟ توضیح می‌دهد: افزایش قیمت مواد مخدر روی تغییر الگوی مصرف تأثیر می‌گذارد اما تغییر نرخ دلار نتوانست در قیمت مواد مخدر مانند تریاک تغییری ایجاد کند چرا که 53 درصد مصرف‌کنندگان تریاک مصرف می‌کنند و بیش از 40 هزار میلیارد تومان بابت خرید تریاک می‌دهند اما قاچاقچی‌ها قیمت مواد را به‌خاطر ترس از گرایش معتادان به مصرف مواد مخدر دیگر بالا نمی‌برند.صفاتیان این را هم می‌گوید که اگرچه بالا رفتن قیمت دلار قطعاً موجب گران شدن شیشه و بیشتر شدن ناخالصی موجود در شیشه می‌شود اما تا حد زیادی افراد را به سمت مصرف ماری‌جوانا سوق می‌دهد. پرواضح است که گل نسبت به شیشه عوارض جانبی به مراتب خطرناک تری دارد.

او همچنین تأکید می‌کند که دولت باید حساسیت بیشتری نسبت به تغییر الگوی مصرف مواد مخدر داشته باشد، اگر قیمت مواد مخدر بالا برود قشری که وضع مالی خوبی دارند با افزایش قیمت رشد می‌کنند اما فردی که کارگر کارخانه است یا پول موادش را از پدر و مادرش می‌گیردیا سراغ ماده دیگری می‌رود که با هزینه کمتر سرخوشی قبلی را به‌دست بیاورد؛ این ماده می‌تواند انواع مواد روانگردان یا هروئین باشد.

بنا براین گزارش، قطعاً افزایش قیمت مواد مخدر به تنهایی خبر خوبی نیست و می‌تواند آسیب‌های جدی را در مصرف‌کنندگان فقیر و ضعیف به وجود آورد.همان‌طور که تحلیلگران حوزه اعتیاد معتقدند، حضور معتادان ضعیف و کارتن‌خواب در محله‌های تهران ماحصل افزایش ناگهانی قیمت مواد مخدر و تغییر الگوی مصرف از هروئین به شیشه است که در دوران تحریم‌های اقتصادی اتفاق افتاد.

وزیر کشور: بخشی از بازار تقاضای ارز برای تجارت مواد مخدر است :

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تغییر نرخ دلار روی تجارت مواد مخدر هم اثر گذاشته است.وقتی مواد مخدر وارد کشور می‌شود از ارز استفاده می‌شود و سپس تبدیل به ریال می‌شود. این ریال مجدد تبدیل به ارز برای وارد کردن کالا خواهد شد و همین امر بر روند نوسانات بازار ارز مؤثر است. یکی از دلایل تعیین نرخ ارز از طریق بانک مرکزی و مراکز آن نیز به همین دلیل بوده است تا به تقاضاهای کاذب به طور مناسب پاسخ داده شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی روز گذشته در نشست خبری خود با اصحاب رسانه از گردش مالی مواد مخدر و تأثیر آن بر بازار ارز خبر داد.او افزود: بخشی از تقاضا در بازار ارز به تجارت مواد مخدر مربوط است، مصرف مواد مخدر در ایران به گونه‌ای است که اگر هر معتاد روزانه یک گرم ماده مخدر مصرف کند، این میزان سالانه به یک تن می‌رسد و این رقم وارد بازار می‌شود.

به گفته رحمانی فضلی، گمرک ایران در دو سال گذشته 78 درصد در حوزه کشفیات پیش‌سازها رشد داشته است و همین امر موجب شده شیشه از رتبه مصرفی دوم به رتبه سوم رسیده و از کیلویی ١٨ میلیون به ٧٠ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. همچنین در پی افزایش کشفیات مواد مخدر «کراک» الان در حال حذف شدن است و ٧٠٠ نوع ماده مخدر در کشور وجود دارد.دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه نسبت به خروج از برجام و عدم همکاری با اروپا در مورد مبارزه با مواد مخدر و همچنین موضوع پناهندگان انتقاد کرد و گفت: کافی‌است ٢۴ ساعت وزیر کشور غفلت کند تا هزاران پناهنده و چند تن ماده مخدر از مرزها عبور کند. اروپاییان در زمان تحریم حتی سگ‌های موادیاب یا دستگاه ایکس‌ری به ما نمی‌دادند.

وی درباره وضعیت تولید مواد مخدر در افغانستان گفت: ایران پیشنهاد معیشت و کشت جایگزین را در افغانستان مطرح کرده است، ایران حاضر است در کنار سازمان ملل در یک استان افغانستان کشت جایگزین انجام دهد و قول دادیم که بازار این محصولات دوبرابر درآمد تولید ماده مخدر را تأمین کند اما عده‌ای که در بازار جهانی از مواد مخدر منتفع هستند مانند کشورهای حاشیه این استان جلوی آن را با وجود تصویب سازمان ملل و ابلاغ به افغانستان گرفتند.

 

منبع : تابناک:: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: افزایش ۴۰ درصدی قیمت «شیشه» ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : دو شنبه 11 تير 1397
آغاز فرایند تسویه صد هزار میلیارد تومان از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی

قائم‌مقام بانک مرکزی از اتمام تدوین آیین‌نامه قانون تسویه صد هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به پیمانکاران، پیمانکاران به بانک‌ها و بانک‌ها به بانک مرکزی خبر داد و گفت: تا چند هفته آینده سناریوهای اجرا نهایی و فرایند اجرا آغاز می‌شود.

اکبر کمیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد اجرای بند «و»‌تبصره 19 قانون بودجه مبنی بر تهاتر بدهی دولت به پیمانکاران، پیمانکاران به بانک‌ها و بانک‌ها به بانک مرکزی اظهار داشت: تاکنون کارگروهی که مسئولیت آن با سازمان برنامه و بودجه بوده چندین بار تشکیل جلسه داده و آیین‌نامه آن نهایی و به دولت ارائه شده است.

وی افزود: دولت آیین‌نامه را به کمیسیون تخصصی اقتصاد ارجاع داده و در آنجا هم چند جلسه کارشناسی برگزار و آیین‌نامه آن نهایی شده است؛ این آیین‌نامه به زودی به هیأت دولت ارائه و پس از تأیید هیأت دولت برای اجرا به بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ می‌شود.

قائم‌مقام بانک مرکزی با بیان اینکه بررسی و تدوین آیین‌نامه به اتمام رسیده است، گفت: در بانک مرکزی هم به موازات تدوین آیین‌نامه در حال بررسی سناریوهای مختلف اجرای فرایند تسویه بدهی‌ها هستیم؛ روش‌ها و حالات مختلفی مورد بررسی قرار گرفته و فکر می‌کنم در هفته‌های آینده به لحاظ مقررات و روش اجرا کار نهایی شود.

به گفته وی، همه رفت و برگشت‌ها برای تدوین مقررات انجام شده و دیگر ابهامی در این زمینه باقی نماینده است.

کمیجانی در پاسخ به این سؤال که آیا مشخص شده است که تسویه بدهی‌ها تا چه سطحی انجام خواهد شد، اظهار داشت: سناریوهای مختلفی وجود دارد و هدف این است که از حداکثر ظرفیت این بند از قانون بودجه استفاده شود. البته هم اکنون اظهارنظر در این مورد زود است زیرا سناریوهای مختلفی در حال بررسی است.

وی با اشاره به جزئیات بند «و» تبصره 19 قانون بودجه گفت: در این بند عنوان شده که دولت می‌تواند تهاتر را از طریق بازار بین‌بانکی هم انجام دهد. منظور این بند این است که ممکن است یک بانک به دلیل اینکه بدهی کمی به بانک مرکزی دارد اما به بانک دیگری بدهکار است ممکن است نتواند در این فرایند به طور کامل قرار گیرد اما از طریق بازار بین‌بانکی این بانک می‌تواند بدهی خود را تهاتر و تسویه کند.

قائم‌مقام بانک مرکزی تصریح کرد: ما هم در مسیر بررسی‌های کارشناسی به این ظرفیت قانونی توجه داریم و هدف ما این است که با استفاده از روش تهاتر بین‌بانکی برای تسویه بدهی‌ها از حداکثر ظرفیت قانون بودجه استفاده کنیم.

کمیجانی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه پس از تسویه بدهی‌ها، بدهی بانک‌ها به عنوان بدهی دولت به بانک مرکزی منظور می‌شود آیا برنامه‌ای برای تسویه این بدهی‌ها وجود دارد، گفت: بر اساس این مصوبه صد هزار میلیارد تومان از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی کاسته و به عنوان بدهی دولت به بانک مرکزی منظور می‌شود چرا که بانک‌ها به همان میزان در مجموع از دولت طلب دارند و به همان میزان به بانک مرکزی بدهکارند اما ما در بانک مرکزی از این اتفاق خوشحال نخواهیم بود.

وی ادامه داد: تسویه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به تدریج امکانپذیر بود اما وقتی این بدهی‌ها به عنوان بدهی دولت به بانک مرکزی منظور شود در دوره بلندمدت‌تری قابل تسویه است از طرف دیگر از لحاظ انضباط مالی مطلوب نیست اما در شرایط فعلی به دلیل مشکلات اقتصادی و مالی این سیاست قابل توجیه است.

قائم‌مقام بانک مرکزی تأکید کرد: رشد بدهی دولت به بانک مرکزی شاخصی از بی‌انضباطی مالی است.

 

منبع : فارس:: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: آغاز فرایند تسویه صد هزار میلیارد تومان از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : شنبه 9 تير 1397
توزیع کارت شرکت در آزمون سراسری

کارت‌ شرکت در آزمون‌ سراسری سال ۹۷ به همراه برگ راهنمای شرکت در آن از امروز تا چهارشنبه ۶ تیرماه از طریق سایت سازمان سنجش توزیع می‌شود .

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، کارت‌ شرکت در آزمون‌ تمام داوطلبان‌ گروه‌های‌ آزمایشی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌ تجربی‌، علوم انسانی‌، هنر و زبانهای خارجی‌ به همراه برگ راهنمای شرکت در آزمون از بعد از ظهر امروز یکشنبه 3 تیر تا روز چهارشنبه 6 تیر برای مشاهده و پرینت در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار می‌گیرد.

داوطلبان‌ متقاضی، برای پرینت کارت شرکت در آزمون باید در تاریخ تعیین شده به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و با وارد کردن شماره سریال کارت اعتباری ثبت نام (12 رقمی) و شماره شناسنامه و یا شماره پرونده و کدپیگیری ثبت‌نام (16 رقمی) و نام و نام خانوادگی، کدملی و سریال شماره شناسنامه یک نسخه پرینت از برگ راهنما و کارت شرکت در آزمون تهیه کنند.

داوطلبانی که در 2 یا 3 گروه آزمایشی متقاضی شده‌اند باید علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی اصلی، برحسب مورد نسبت به پرینت کارت گروه آزمایشی دوم و یا گروه‌های آزمایشی دوم و سوم (گروه­‌های آزمایشی هنر و زبانهای خارجی) خود اقدام کنند.

داوطلبان برای پرینت کارت شرکت در آزمون باید منحصراً به روش فوق اقدام و براساس تاریخ و آدرس تعیین شده بر روی کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه کنند.

برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و هم چنین اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکس­دار و ارائه آن الزامی است. لذا تمام داوطلبان باید برای پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.

چنانچه داوطلبی به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات مربوط به شماره پرونده و یا کد پیگیری مورد نیاز، موفق به پرینت کارت شرکت در آزمون خود نمی شود، لازم است با مراجعه به سایت سازمان سنجش و ورود به سیستم پاسخگویی و انتخاب نام آزمون و تعیین موضوع پیگیری نسبت به دریافت اطلاعات مربوط به شماره پرونده، و یا کد پیگیری ثبت­ نام اقدام کرده و به هیچ وجه به باجه رفع نقص مراجعه نکنند.

این امکان برای داوطلبانی فراهم است که در سیستم پاسخگویی دارای عضویت باشند. لذا ضرورت دارد داوطلبانی که اطلاعات فوق را مفقود کرده اند با عضویت در این سیستم نسبت به بازیابی این اطلاعات اقدام کنند.

 

خبر گزاری فارس :: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: توزیع کارت شرکت در آزمون سراسری ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : یک شنبه 3 تير 1397