به خودتان باور داشته باشید

احساس رضایتمندی و میزان ارزشی که شما برای خودتان قائل هستید، نمیتواند بر اساس دستاوردهایی که بدست آورده اید، یا اینکه چقدر خوب کار میکنید، یا اینکه سایرین چگونه با شما رفتار میکنند و یا اینکه چقدر محبوب و موفق هستید، سنجیده شود.

همه این موارد (موفقیت، پول، ظاهر، شغل، و غیره) می تواند محو شود.

بنابراین به دیگران، سیستم ها و یا شرایط دیگر، هرگز اجازه ندهید که بر برآورد شما از میزان ارزشمندی­تان تاثیر بگذارند.

برای کسب موفقیت و رسیدن به نتایج دلخواهتان، باید تنها به خودتان باور داشته باشید، تمرکزتان را بر پیشرفت شخصی خودتان بگذارید و ذهنتان را برای رسیدن به این هدف متمرکز کنید و البته متعهد باشید که در این راه باقی بمانید.

در هر زمان و مکان و در هر موقعیتی که باشید باز هم می توانید خودتان را نسبت به دیگران مقایسه کنید و بخاطر ناکامی هایتان از خودتان ناراضی باشید.:: موضوعات مرتبط: ریپورتاژ آگهی , ,
:: برچسب‌ها: آموزش بازاریابی شبکه ای , بازاریابی شبکه ای , کسب موفقیت , باور به خود , به خودتان باور داشته باشید ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
:: ادامه مطلب
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : پنج شنبه 10 آبان 1397
دنیای بدون خشونت

چون خلقت مصوّر گشت، هر ذره خاک در پیچ و خم هستی،  به دنبال مرکز و محور حقیقت سرگشته و حیران به عشق پیوست و با جان یافتن ز منبع نور، در قالب انسان به ظهور رسید. این حقیقت، جلوه ای از جمال یار بود که ظهور معرفت را در زیباترین تصویر آفرینش، به حقیقتی جاوید پیوند زد. در این هستی بی کران ذرات خاک، سرگشته و مست یار، عاشقانه غرق نور همبستر زمین خاکی گشتند تا زین وصل و هجر، چهره نوینی از آفرینش را مزین به لطف و رحمت یار نمایند.

 

هر ذره بی نشان چو فریاد نمود

                                                     مستانه ز خود برید، بیداد نمود

در حبس اگر فسرد روزی ز هوس

                                                   با عشق تو این زمانه آزاد نمود

 

امروز، جدایی این ذرات از وصل، حکایت غریبی است که حیات بشر را درگیر خطایی جبران ناپذیر ساخته و امید داشتن دنیایی بدون خشونت را فریاد می زند، دنیایی که دیگر در آن، انسانیت پایمال حکم و رأی ابلهان قرار نمی گیرد. محفلی از انس و محبت که وحدت و شور را به ارمغان می آورد، جایی که درک ارزش جان، حقیقت نخستین خلقت را آشکار می سازد و بخشش جای انتقام می نشیند تا انسان بودن خوی حیوانیت را از بین برده و عشق را به ذرات بی جان خاک هدیه کند  تا در نهایت ، خلقت نوینی از انسان به بستر ظهور رسد.

زمانی که حقیقت در اجزاء وجود، نشانه های معرفت را آشکار نماید، ما شاهد دنیای بدون خشونت خواهیم بود، دنیایی که در آن جنسیت دیگر یک نماد، رمز برتری و ارزش جاهلانه نیست. در چنین دنیایی، هر ذره خاک جان یافته عشقی عظیم است و این قالب تن، دیگر نماد برتری نخواهد بود. زن و مرد یک نشانه برای یافتن حقیقت زندگی و عشق ورزی خواهند بود نه یک نماد برای خشونت، تعصب و پا نهادن بر ارزش های انسانی. متأسفانه در دنیای امروز، برخی از جوامع زن را مورد خشونت بی رحمانه قرار می دهند. این حرکت، در واقع نابودی اصل انسانیت و ارزش های نابی است که از ابتدا ی خلقت، در وجود انسان نهادینه گشته و امروز در دام جهل نابود گردیده است.:: موضوعات مرتبط: ریپورتاژ آگهی , ,
:: برچسب‌ها: انسان اندیشمند , تصویر واقعی انسانیت , جوهر وجود انسان , حقیقت وجود , دنیای بدون خشونت ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
:: ادامه مطلب
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : چهار شنبه 9 آبان 1397
هشدار و دستور توقف دیوان بین‌المللی دادگستری به دولت آمریکا

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رییس مرکز حقوقی بین المللی ریاست جمهوری اعلام کرد که بدنبال شکایت دولت جمهوری اسلامی ایران علیه دولت آمریکا، ساعتی قبل رییس دیوان بین المللی دادگستری طی نامه ای رسمی خطاب به پمپیو وزیر خارجه امریکا، به دولت آن کشور هشدار داد که طوری رفتار کند که آثار تصمیمات آتی دیوان در مورد درخواستهای ایران را خدشه دار نکند.

محسن محبی افزود: موضوع دادخواست ایران این است که اقدام آمریکا در برگرداندن تحریمهای یکجانبه برخلاف تعهدات بین المللی امریکا در عهدنامه سال 1334 است. بموجب این عهدنامه آمریکا متعهد شده بود با اتباع ایرانی رفتار منصفانه داشته باشد، و مانع از مراودات پولی و بانکی نشود.

وی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران به علت فوریت امر و آثار سوء ناشی از برگرداندن تحریمهای یکجانبه امریکا بویژه در حوزه سلامت و درمان و دارو و خصوصا امنیت هوایی ، همزمان با طرح دعوی رسمی از دیوان خواسته بود که دیوان تا زمانی که در مرحله رسیدگی و صدور رای در دعوای اصلی قرار دارد، بعنوان یک امر فوری و طی دستور جداگانه ای برگرداندن تحریمها را ممنوع سازد و از دولت امریکا بخواهد که این اقدامات را متوقف کند.

رییس مرکز حقوقی بین المللی ریاست جمهوری ادامه داد: رییس دیوان با توجه به اهمیت و فوریت امر با استفاده از ماده 74 (4) قواعد دیوان بین المللی دادگستری عصر سه شنبه و ساعتی قبل طی نامه ای رسمی خطاب به وزیر خارجه امریکا، به دولت امریکا هشدار داد از هر گونه اقدام جدید در این زمینه اجتناب کند، و "توجه دولت آمریکا را به این ضرورت جلب میکند که باید در زمینه مورد دعوا (بازگشت تحریمها) طوری عمل نماید که آرای آتی دیوان که بعد از جلسه 27 اگوست صادر خواهد کرد، بلا اثر نشود."

به گفته کارشناسان ، این دستور ، نظیر حکم موقت به توقف هرگونه اقدام متصرفانه در پرونده های مالی است و نشاندهنده حساسیت و اهمیت موضوع شکایت ایران برای دیوان بین المللی دادگستری است.

 

منبع : فارس:: موضوعات مرتبط: اخبار جهان , ,
:: برچسب‌ها: هشدار و دستور توقف دیوان بین‌المللی دادگستری به دولت آمریکا ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : چهار شنبه 3 مرداد 1397
کمبود شدید موبایل در بازار

رئیس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور از کمبود شدید موبایل در بازار خبر داد و گفت: میزان گوشی همراه در بازارهای کشور به نسبت پیش از مشکلات ارزی 80 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی غفوریان اظهار کرد: متأسفانه اوضاع بازار موبایل در کشور به شدت خراب است و وضعیت خوبی در این حوزه وجود ندارد.

غفوریان افزود: مورد اولی که در بازار موبایل ایجاد مشکل کرده به اقدام شرکت‌های وارد کننده بر می‌گردد؛ 30 شرکت از دولت برای واردات موبایل ارز 4200 تومانی دریافت کرده‌اند اما بسیاری از این شرکت‌ها یا گوشی وارد نکرده و یا گوشی‌های وارداتی را احتکار کرده‌اند.

رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی البرز ادامه داد: مورد دوم به تصمیم جدید دولت برای محدودیت اختصاص ارز به گوشی باز می‌گردد؛ بر این اساس فقط به گوشی‌هایی با قیمت کمتر از یک میلیون تومان ارز دولتی تعلق گرفته و گوشی‌هایی با قیمت بالاتر باید با ارز آزاد وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: این موارد باعث کمبود شدید تلفن همراه در بازار شده است و می‌توان گفت به نسبت پیش از نوسان ارز و ایجاد شرایط فعلی، تعداد تلفن همراه در بازار با افت 80 درصدی مواجه شده است.

غفوریان با بیان اینکه رجیستری باعث افزایش 15 درصدی قیمت تلفن همراه شده است گفت: در مجموع قیمت موبایل با افزایشی 30 تا 60 درصدی همراه بوده است.

وی با بیان اینکه تصمیم دولت برای اختصاص ارز به گوشی‌های ارزان‎‌تر می‌تواند به عنوان یک مسکن مقطعی عمل کند افزود: در کل نبود گوشی در بازار مشکل بزرگی است و اگر دولت برای این موضوع تصمیمی جدی نگیرد قطعاً با مشکل مواجه خواهیم شد.

رئیس کمیته تخصصی تلفن همراه با رد این فرض که گوشی جزء کالاهای لوکس محسوب می‌شود اعلام کرد: تلفن همراه جزء سبد اصلی خانوار است در حدی که بدون غذا می‌توان یک روز زندگی کرد اما بدون موبایل یک روز زندگی بسیار سخت است.:: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: کمبود شدید موبایل در بازار ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : دو شنبه 1 مرداد 1397
هوا خنک‌ می‌شود

ایسنا نوشت: مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به کاهش دما در نوار شمالی کشور از بارش پراکنده در استان‌های مازندران، گلستان و شمال آذربایجان غربی و شرقی در روز آینده خبر داد.

احد وظیفه گفت: بر اساس تحلیل آخرین اطلاعات هواشناسی امروز (شنبه ۳۰ تیرماه) در سواحل شمالی کشور علاوه بر کاهش دما، بارش پراکنده دما رخ می‌دهد. همچنین در برخی نقاط جنوب فارس، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان در ساعات بعدازظهر رگبار و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

او ادامه داد: امروز وزش باد شدید در استان‌های خوزستان و ایلام احتمال وقوع گرد و خاک را در این استان‌ها بیشتر می‌کند. همچنین وزش باد شدید در نوار شرقی کشور نیز روی خواهد داد.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: فردا (یکشنبه ۳۱ تیرماه) بارش پراکنده در استان‌های مازندران، گلستان و شمال آذربایجان غربی و شرقی رخ خواهد داد. افزون بر این در خراسان رضوی و برخی نقاط جنوب استان فارس در روز آینده رگبار و رعد و برق خواهیم داشت.

وزش باد شدید در نوار شرقی ایران :

وظیفه با بیان این‌که وزش باد شدید در نوار شرقی کشور در روز آینده پیش بینی می‌شود، گفت: در روز دوشنبه (اول مردادماه) در استان‌های گلستان و خراسان شمالی و ارتفاعات استان کرمان رگبار پراکنده باران و احتمال رعد و برق پیش بینی می‌شود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه نیمه شمالی خلیج فارس طی روز جاری مواج خواهد بود، گفت: این شرایط در روز آینده در شمال و مرکز خلیج فارس نیز رخ خواهد داد. همچنین در روز دوشنبه نیمه شرقی خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود و نیمه شرقی عمان نیز طی سه روز آینده مواجه خواهد بود.

احتمال وزش باد در تهران :

وظیفه در پایان در مورد شرایط جوی پایتخت طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران فردا (یکشنبه 31 تیرماه) صاف، همراه با وزش باد، در بعدازظهر با افزایش باد پیش‌بینی می‌شود. بیشترین و کمترین دمای تهران در این روز ۳۹ و ۲۹ درجه سانتیگراد خواهد بود. همچنین تهران در روز دوشنبه اول مردادماه؛ صاف، همراه با وزش باد با بیشترین و کمترین دمای ۳۹ و ۲۹ خواهد بود.

 

منبع : تابناک:: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: هوا خنک‌ می‌شود ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : شنبه 30 تير 1397
حقوق معلمان در تابستان کاهش نمی‌یابد

وزیر آموزش و پرورش گفت: کل نیروی اداری آموزش و پرورش ۵۰ هزار نفر است و نمی‌دانم ۱۰۰ هزار نفر مازاد از کجا مطرح شده است.

به گزارش فارس، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران درباره برنامه بلند مدت این وزارتخانه برای کمبود معلم اظهار کرد: یکی از چالش‌های اساسی آموزش و پرورش در سال‌های آینده، بحث نیروی انسانی است و دلیل اصلی این است که تعدادی زیادی از فرهنگیان در طی 4،5 سال آینده به تدریج به افتخار بازنشستگی نائل می‌آیند و باید جای خود را به نیروهای جوان بدهند.

وی ادامه داد: اولین کاری که باید انجام دهیم این است که از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی، نیروهای جایگزین همکارانی که به دلیل بازنشستگی خارج می‌شوند را تأمین کنیم.

بطحایی افزود: در سال‌جاری علاوه بر حدود 18 هزار نفری که بر اساس ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، آموزش می‌بینند و وارد آموزش و پرورش می‌شوند، مجوز حدود 25 هزار نفر را از سازمان اداری و استخدامی و برنامه و بودجه گرفتیم که وارد دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی می‌شوند؛ این مسیر اصلی ما برای جذب نیروی انسانی در طی‌4، 5 سال آینده است.

وی به اضافه کرد: با توجه به اینکه نیروهای به‌کار گرفته شده در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی طی 4 سال بعد به‌کار گرفته خواهند شد، از نیروی حق‌التدریس استفاده می‌شود؛ ضمن اینکه یک تغییری را در دوره های 4 ساله پیشنهاد داریم که اگر انجام شود، می‌توانیم به این سمت برویم که دانشجویان دوره 4 ساله تربیت معلم، بعد از دو سال آموزش بتوان از ظرفیت‌شان در آموزش و پرورش استفاده شود.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در این طرح دوره 4 ساله به 2 دوره دو ساله تبدیل می‌شود و در دو ساله دوم، همزمان با تحصیل، دانشجویان به تدریس در آموزش و پرورش می‌پردازند که به محض اینکه برنامه درسی‌اش آماده شود، این کار را شروع می‌کنیم.

وی ادامه داد: به‌رغم چالش‌هایی که در حوزه نیروی انسانی داریم، برنامه‌ریزی‌‌ها به نحوی است که انشاءالله مشکلی در مهر 98 پیدا نخواهیم کرد البته در ابتدای شهریور ماه، یک مانور آزمایشی برای سازمان‌دهی نیروی انسانی خواهیم داشت که خیالمان برای مهر راحت باشد.

بطحایی گفت: تأمین نیروی انسانی و حضور معلم در مدرسه وظیفه دولت و آموزش و پرورش است و برنامه‌ریزی ما به‌گونه‌ای است که این مشکل در سال‌های آینده ایجاد نشود یعنی کلاسی را نداشته باشیم که خدای ناکرده معلم نداشته باشد و بچه‌ها با مشکل مواجه شوند.

وی اضافه کرد: تا ۶ سال آینده شیب تعداد دانش‌آموزان رو به افزایش است و از ۷ سال آینده، کم‌کم کاهش دانش‌آموز را شاهد خواهیم بود و امیدواریم این برنامه ریزی تا ۶، ۷ سال آینده جواب دهد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص افزایش کار وزیر بر مبنای صحبت رئیس جمهور گفت: نه تنها بنده، هر کسی که وزیر شود در این شرایط سخت، حتما زمانی منزل می‌رود که در حال بیهوش شدن است اما جدا از وزرا که وظیفه اداری و قانونی‌شان است که باید انجام دهند سایر سطوح مدیریت در دستگاه‌های اجرایی من جمله آموزش و پرورش باید زمان زیادی را برای رتق و فتق و حل مسائل حوزه مربوطه به خودشان داشته باشند.

وی در خصوص وجود ۱۰۰ هزار نیروی مازاد، اظهار کرد: کل نیروی اداری آموزش و پرورش ۵۰ هزار نفر است حالا ۱۰۰ هزار نفر اضافی را نمی‌دانم کجاست. کمتر از ۵ درصد نیروی انسانی آموزش و پرورش در بخش اداری کار می‌کنند یعنی اگر همه نیروهای اداری را در حوزه ستادی، استان و منطقه جمع کنید، ۵۰ هزار نفر می‌شود.

بطحایی در پاسخ به این پرسش که «آیا تصمیم دارید از تعداد نیروی ستاد کم کنید؟»، گفت: بر اساس سیاست دولت و نقشه اصلاح نظام اداری کشور، به دنبال این هستیم که با چابک‌سازی، نیروهای اداری در ستاد، استان‌ها و مناطق را کاهش دهیم و این نه تنها برای آموزش و پرورش بلکه برای همه دستگاه‌های اجرایی است.

وی تصریح کرد: نمی‌‌خواهم بگویم نیرو زیاد داریم وقتی بحث چابک‌سازی سیستم اداری است به این معنی است که نیروهای تخصصی در سیستم به نحوی به‌کارگیری شوند که تا آنجایی که امکان دارد کارها به سطوح پایین‌تر تفویض شود و آنها اختیار بیشتر داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص پاداش پایان خدمت فرهنگیان گفت: همانطور که سازمان برنامه و بودجه قولش را داده است اولین قسط را با حقوق این ماه می‌گیرند؛ ۳۶۰۰ میلیارد تومان تخصیص اعتباری است که سازمان برنامه و بودجه به خزانه داده است که در سه قسط ۱۲۰۰ میلیارد تومان تا شهریور ماه پرداخت خواهد شد.

بطحایی در خصوص سابقه تحصیلی دانش‌آموزان در کنکور اظهار کرد: بر اساس تصمیم شورای سیاست‌گذاری کنکور، ۳۰ درصد قطعی است و در سال آینده به عنوان پیشینه تحصیلی دانش‌آموزان محاسبه می‌شود.

وی در واکنش به این جمله که «با توجه به نبود امکانات یکسان، سوابق تحصیلی یک مقدار خارج از عدالت است»، گفت: سوابق بر اساس امتحانات نهایی است و امتحانات نهایی برای همه یک سوال طرح می‌شود. در حال حاضر ما تفاوت معناداری در معدل دانش‌آموزان در امتحان نهایی بین استان‌های مختلف کشور نداریم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: امتحان نهایی در سطح دانش‌آموزان متوسط طرح می‌شود و لذا از این جهت مشکلی نخواهد بود ضمن اینکه ما در مناطق درجه ۲ و درجه ۳، یک ضریب محرومیتی نسبت به درجه یک اضافه می‌کنیم و دقیقا به خاطر پوشش دادن به این نابرابری فرصت‌های آموزشی است.

وی افزود: همانطور که می‌دانید قانون مصوب مجلس گفته است که باید به سمتی برویم که آزمون‌های سراسری با این شکل که همه مردم از آن ناراحت بودند باید حذف شود و پله اول، اعمال پیشینه تحصیل در ضوابط ورودی به کنکور است.

بطحایی درباره عدم پرداخت حقوق تابستان معلمان گفت: این شایعه‌ای است که در شبکه‌های مجازی پخش شده است به هیچ عنوان حقوق فرهنگیان در تابستان قرار نیست کاهش پیدا کند و مزایای فرهنگیان را حذف کنیم و این موضوع تکذیب می‌شود؛ توئیت جعلی بود که روابط عمومی در حال پیگیری است.

 

منبع : تابناک:: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: حقوق معلمان در تابستان کاهش نمی‌یابد ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : سه شنبه 26 تير 1397
شکست رکورد مصرف برق برای سومین بار

رکورد تاریخی مصرف برق در سال‌جاری برای سومین بار شکسته شد. با این رکوردزنی برای نخستین بار در طول تاریخ صنعت برق ایران مصرف لحظه‌ای برق از مرز 57 هزار مگاوات عبور کرد. طبق آمار رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در هفته‌ای که گذشت، رکورد تاریخ مصرف برق ایران دو بار جابه جا شد.

به گزارش روزنمه ایران، در روز چهارشنبه بیستم تیرماه جاری در ساعت 16 و 38دقیقه با ثبت مصرف لحظه‌ای 57 هزار و 97 مگاوات، رکورد تازه‌ای در مصرف برق ایران ثبت شد. تا پیش از این هیچ گاه مصرف برق کشور به 57 هزار مگاوات نرسیده بود.

تا قبل از ثبت این رکورد تاریخی در روز چهارشنبه، بیشترین مصرف برق کشور در روز نوزدهم و یازدهم تیرماه سال‌جاری، به ترتیب با ثبت 56 هزار و 801 مگاوات و 56 هزار و 672 مگاوات رقم خورده بود.

به عبارتی در هفته‌ای که گذشت، در روزهای نوزدهم و بیستم تیرماه (سه‌شنبه و چهارشنبه) دوبار رکورد مصرف برق کشور جابه جا شد.

با رشد قابل توجه مصرف برق و گرمای کم سابقه هوا در هفته‌های اخیر، مسئولان وزارت نیرو برای عبوراز پیک، اعلام کردند در صورتی که مردم 10 درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کنند بدون خاموشی از این پیک عبور می‌کنیم. اما گرمای شدید هوا روز به روز بر میزان مصرف افزود.

هرچند مسئولان وزارت نیرو از مشترکین خواسته‌اند که مصرف خود را کاهش دهند، اما یکی از چالش‌های این بخش میلیون‌ها لوازم برقی خانگی با مصرف بالاست. درحالی که رتبه بندی مصرف انرژی لوازم برقی در دنیا برای رتبه‌های بالاتر از A رقابت می‌کنند در کشور ما بسیاری از لوازم قدیمی که هنوز هم در خانه‌ها استفاده می‌شود پرمصرف هستند.

براساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت نیرو هم‌اکنون ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور 77 هزار مگاوات است که این رقم به دلیل راندمان پائین نیروگاه‌ها و همچنین خشکسالی فاصله زیادی با تولید برق عملیاتی در کشور دارد و برهمین اساس در اوقات پیک مصرف خاموشی یکی از راه‌های مدیریت مصرف می‌شود.

نگاهی به پیک مصرف برق در 10 سال گذشته :

در یک دهه گذشته پیک بارمصرف برق در کشور رشد قابل توجهی داشته است به طوری که از 34 هزار و 500مگاوات در سال 1385 اکنون به بیش از 57 هزار مگاوات رسیده است. از سوی دیگر درحالی که دردهه 80 شمسی پیک مصرف برق شبانه بود و در شب‌ها به اوج می‌رسید در دهه 90 به روزها منتقل شده است. البته در فصل تابستان این پیک هم در شب و هم در روز وجود دارد.

براساس اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت نیرو، مقایسه حداکثر قدرت نیاز مصرف اصلاح شده در 11سال گذشته از سال 1385 تا 1396 نشان می‌دهد که در 4 سال ابتدایی، پیک بار عمدتاً در شب اتفاق افتاده و متوسط رشد پیک مصرف نیز از 6.53 درصد در سال 85 به منفی 0.03درصد در سال 88 رسیده است.

این در حالی است که از سال 89 تا سال 95 پیک مصرف برق از شب به روز شیفت پیدا کرده و از 41 هزار مگاوات در سال 89 به 52 هزار و 693مگاوات می‌رسد که در طول تاریخ صنعت برق بی‌سابقه بوده است.

برای جبران کمبود ظرفیت تولید عملی برق در سال 95 و پوشش پیک بار بی‌سابقه مصرف، وزارت نیرو بر آن شد تا با انجام یک سری اقدام‌ها اصلاحی و مدیریت مصرف در حوزه برق بویژه در بخش صنایع اقدام‌های را انجام دهد.
براساس گزارش‌ها، انجام اقدام‌ها اصلاحی و اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ در سال 95 منتج به کاهش میزان بار حدود 913 مگاواتی شد که در مقایسه با سال 94، رشد 68 درصدی داشت.

همچنین اجرای این طرح در صنایع فوق توزیع نیز باعث شد تا میزان بار مصرف صنایع به اندازه 437 مگاوات کاهش یابد، که رشد 400 درصدی را نشان می‌دهد.

10 درصد برق کشور در تهران مصرف می‌شود :

در میان استان‌های کشور، تهران بواسطه جمعیت و صنایع زیادی که در خود جای داده 25 درصد از مشترکان کشور یعنی یک چهارم مشترکان کشوررا به خود اختصاص داده است. این درشرایطی است که برق منطقه‌ای تهران قدیمی‌ترین شرکت کشور بوده و به همین دلیل فرسوده‌ترین شبکه کشور را نیز داراست.

طبق اعلام شرکت برق منطقه‌ای تهران سالانه 21 میلیارد کیلووات ساعت برق در تهران مصرف می‌شود که 10 درصد مصرف برق در کل کشور است. در پیک تابستانه نیز 10 درصد پیک مربوط به مصرف تهران است.در سال گذشته پیک برق تهران 4700 مگاوات بود که این رقم در سال‌جاری به 5000 مگاوات افزایش یافته است.

سهم بخش‌های مختلف از مصرف برق :

در طول سال‌های گذشته همواره بخش خانگی با حدود 33 درصد بالاترین سهم را در مصرف برق کشور دارد. سهمی که کمی بالاتر از سهم 32.7درصد بخش صنعت است. این درحالی است که بخش کشاورزی کشور با 15.3 درصد سومین مصرف کننده بزرگ برق کشور محسوب می‌شود. مصارف عمومی نیز دراین میان سهم 9.7درصدی، سایر مصارف سهم 7.4درصدی و روشنایی معابر سهم دو درصدی دارند. اما نکته جالب دراین میان سهم 11.5 درصدی تلفات شبکه توزیع است که به علت فرسودگی 11.5درصد از برق تولیدی کشوررا هدر می‌دهد.

 

منبع : تابناک

 :: موضوعات مرتبط: اخبار ایران , ,
:: برچسب‌ها: شکست رکورد مصرف برق برای سومین بار ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : احمد حیدری
تاریخ : شنبه 23 تير 1397